Kde najít soukromého lektora na doučování

Připadá vám někdy, že učení na zkoušky je prostě moc těžké, tak těžké, že máte už dopředu pocit, že to nemůžete dát? Ve škole učivo nechápete, ale není čas se zeptat (nebo možná nemáte odvahu se zeptat). Na zkoušku ale jít musíte, tomu se vyhnout nedá.

Co s tím? Přemýšlíte možná o tom, že byste si našli soukromého lektora/lektorku na doučování. Možná to není tak špatný nápad, že? Kde ale někoho takového najít, aby vyhovoval vašim požadavkům a aby to byl opravdu expert, který vám pomůže v tom, na co si sami netroufáte?

Co by měl umět člověk, který vás bude doučovat

Měl by to být expert na svůj obor. Při hledání buďte konkrétní a hledejte někoho, kdo má zkušenost s tou či onou zkouškou/předmětem. Není to jen o tom, že někdo učí češtinu.  Čeština se dá učit pro různé kategorie: základní škola, střední nebo vysoká, pro cizince, pro přípravu na zkoušky. Nebojte se zeptat lektora na jeho/její zkušenosti.

Jak najít lektora, který vám sedí

Každý člověk se učí jinak a také jinak reaguje. Někteří jsme extroverti a jiní zase introverti. Vy sami víte, jací jste a jestli vás baví povídat si nebo raději posloucháte, jestli pracujete rychle nebo pomaleji, jestli potřebujete vidět nejprve příklady nebo teorii.

To všechno byste měli svému lektorovi říct před začátkem lekcí a také se zeptat, jakým způsobem organizuje lekce. Zeptejte se na následující:

  • Dáte mi všechny materiály a procvičování nebo si něco musím sehnat/koupit sám?
  • Jak dlouhé jsou vaše lekce?
  • Jakým způsobem většinou učíte?
  • Budete mi dávat domácí úkoly nebo ne?

 

Cena za lekci

Toto je také důležitý faktor. Cena za lekci totiž může vypovídat mnoho. Čím vyšší cena, tím je lektor zkušenější a má více praxe. Není to samozřejmě 100% pravidlo, ale ve většině případů to takto opravdu je.

Nižní cena neznamená, že lektor neví, co dělá, ale je to pravděpodobně začátečník v oboru, což může mít také své výhody, protože se rozhodně bude velmi snažit, aby lekce byly perfektně připravené.

Průměrná cena za soukromého lektora (který nepracuje v jazykové škole) se pohybuje mezi 250-550 Kč za 60 minut. Většina lektorů poskytuje slevy při zakoupení více lekcí najednou.

 

Kde hledat lektory

Teď přichází na řadu to nejdůležitější. Kde najít lektora?  Níže vám představím seznam míst, kde můžete hledat a také plusy, mínusy a další tipy, které vám uhelčí vybírání.

 

České weby

www.doucuji.eu

Zde můžete procházet profily lektorů, kteří zde nabízejí své služby. Tento web je hodně založen na kvalitně zpracovaných profilech lektorů a má pro lektory požadavky.

Můžete také zadat poptávku po doučování. Tady doporučuji být konkrétní v tom, co hledáte. Lektoři se vám poté ozvou sami a vy si vyberete toho, který vám nejvíce vyhovuje.

www.naucim.cz

Na tomto webu najdete lektory ze všech koutů České republiky. Můžete zde najít doučování na běžné školní předměty i na další dovednosti (například focení).

Nejrychlejší způsob je opět zadat poptávku, která ke konkrétní (předmět, ročník, co přesně, jak často).

Profily lektorů jsou zde stručnější, ale mají tam napsáno, kde vyučují, případně zda jsou dostupní taky online. Najdete u nich také cenu za lekci a jejich časové možnosti.

www.najdiucitele.cz

Tento web funguje vesměs podobně jako předchozí. Co trochu může odradit je grafické zpracování webu, které je velmi barevné a můžete se v tom trochu ztrácet.

Najít lektora můžete ale stejným způsobem jako u přechozích: hledáte podle profilu nebo zadáte poptávku.

www.rychlavyuka.cz

Na tomto webu se dobře hledá podle předmětu. Pokud chcete kontaktovat nějakého lektora, objeví se vám formulář, kde vyplníte základní informace, co od doučování očekáváte a počkáte, až se vám lektor ozve zpět.

Pokud je pro vás nižší cena důležitým faktorem, zde najdete ceny v průměru 200 Kč za hodinu nebo i méně.

www.doucka.cz

Domovská stránka vám hned poskytne rozcestník podle krajských měst, ve kterých lektoři nabízejí své služby.

Web je velmi kvalitně a profesionálně zpracovaný, pokud chcete zadat poptávku, tak vás moc hezky navede, vše je jednoduché. Cena za lekci je zde nastavená minimálně na 150 Kč za lekci, ale lektoři mají právo si sami určit vlastní cenu.

www.doucovani.cz

Web je sice jednoduchý a na první pohled moc nezaujme, ale sdružuje opravu kvalitní lektory. Stát se ověřeným lektorem není tak snadné, lektoři musí projít dvoufázovým ověřením znalostí. To znamená, že zde můžete opravdu spoléhat na kvalitu.

www.kvalitni-doucovani.cz

Pokud si rádi vybíráte, tak tento web je pro vás. Najdete tady přes 3000 inzerátů, takže je opravdu z čeho si vybírat. Můžete hledat podle předmětu, úrovně lokality a dalších faktorů.

www.individualnidoucovani.cz

Tato stránka se bohužel ničím zajímavých neliší od dalších. V poslední době není tolik aktivní, takže není jisté, zda zde narazíte na lektory, kteří aktuálně učí. Ale i přesto ji přidávám do seznamu, protože to, že teď není tolik aktivní neznamená, že se to v budoucnu nemůže změnit.

www.doucovani-inzerce.cz

Poslední web, který vám představím je opět (dle mého názoru) ne příliš atraktivní. Já osobně s ním ale nemám žádnou zkušenost, tak jej nemůžu dostatečně posoudit. Zvažte sami.

 

Skupiny na Facebooku

Facebookové skupiny dalším dobrým zdrojem doučování. Fungují na trošku jiném principu, ale můžete zde najít velmi kvalitní lektory. Je samozřejmě potřeba mít účet na Facebooku a do skupin se přidat. To někdy může pár dnů trvat, ale většinou to je mnohem rychlejší a ve skupině jste během pár hodin.

Doporučuji vždy číst pravidla skupiny, tedy co se může a co naopak nesmí přidávat. Skupiny, které vám za chvíli představím jsou založené na nabídce a poptávce doučování.

Stejné pravidlo pro všechny skupiny je takové, že zadávejte svou poptávku opět konkrétní a u příspěvku nevypínejte komentáře. Lektoři se vám pak ozvou pod příspěvek do komentářů nebo i do soukromé zprávy (takže doporučuji kontrolovat).

Doporučení: když budete psát příspěvek, dejte si pozor na to, ať je napsaný pravopisně správně. Na Facebooku se objevuje spousta rýpalů, kteří dokážou pod vaším příspěvkem rozjez drsnou diskuzi o nějakém pravopisném jevu. Tomu se chcete vyhnout, hledáte přece doučování.

 

Doučování v ČR

Asi nejpočetnější skupina, kde můžete najít opravdu kvalitní služby. Příspěvky nejprve musí schválit administrátoři, takže počítejte, že se zveřejním s jednodenním zpožděním.

 

Nabídka a poptávka doučování

Další velmi aktivní skupina s kvalitními službami.

 

Skupiny podle měst

Pokud hledáte doučování v nějakém konkrétním městě, doporučuji zamířit rovnou do skupin, které jsou k tomu určené. V dnešní době sice spousta lektorů vyučuje také online, ale pokud trváte na osobním doučování, skupiny podle měst jsou rozhodně dobrá varianta.

Doučování v Praze (bez provize)

Doučování Olomouc

Doučování Brno

Doučování Plzeň

Doučování Liberec

Doučování Jihlava

Doučování Praha

 

Kde hledat lektory pro cizí jazyky

Pokud hledáte doučování z angličtiny, němčiny, španělštiny či jiných jazyků a troufáte si na lektora, který je rodilý mluvčí (tedy nemluví česky), doporučuji zavítat na zahraniční portály.

Nemusíte se obávat plateb do zahraničí, webové stránky jsou vytvořené tak, abyste mohli zaplatit pohodlně kartou, přes účet, PayPal či jinou metodu. Weby nabízejí většinou několik možností, takže si vybere každý.

Tyto weby nabízejí výuku samozřejmě online, protože lektoři často bydlí v jiných zemích.

 

www.italki.com

Velmi oblíbená a populární stránka, kde si vybere opravdu každý. Je jedno, jaký jazyk se chcete učit, tady rozhodně najdete lektora. Každý lektor má detailně vyplněný profil, jehož součástí je také video, takže můžete vidět, jak vypadá a mluví.

Úvodní lekce je často kratší (například 30 minut) a poté se můžete rozhodnout, zda vám lektor/ka vyhovuje či ne.

Tuto platformu mám vyzkoušenou osobně jako student (když jsem se učila španělštinu) a byla jsem maximálně spokojená.

 

www.preply.com

Preply funguje na stejném principu jako předchozí Italki. Proces je stejný, koncept také a je to prostě konkurenční stránka. Doporučuji podívat se zde také, protože opět najdete mnoho zajímavého a kvalitního.

S touto stránkou mám osobní zkušenost jako lektorka (můžete najít můj profil zde) a podle slov mých studentů, které učím přes tuto platformu, vše funguje bez problémů.

Jen pozor na to, že když jako student zrušíte lekci méně než 4 hodiny předem, tak ji musíte zaplatit. Pokud se tak stane a vy musíte náhle zrušit lekci, doporučuji napsat lektorovi, ať ji zruší on/ona, protože v tom případě se vám lekce účtovat nebude.