“Jsem člověk, který je hodně ve stresu.”
“Jsem nervózní, když mluvím před třídou nebo u zkoušení.”
“Nevím, jak se vyhnout stresu.”
Poznáváte se? Taky jste nervózní, když máte něco prezentovat? Maturitní zkouška má taky ústní část, které se nevyhnete. Je to sice jen 15 minut, ale mluvit prostě musíte.
Věřte mi, že i já jsem byla ve stresu, a to nejen před maturitou, ale před každou zkouškou na vysoké škole. A někdo si tento stres nese s sebou celý život.
Naštěstí jsem se ve druhém ročníku na vysoké škole naučila, jak na to. Byl to jeden velký AHA moment, díky kterému jsem se už žádné zkoušky nebála. I když jsem věděla, že třeba nejsem naučená na 100 %.
Přišla jsem na to, když jsem byla na mém studijním pobytu ve Španělsku. Na začátku to totiž bylo velmi těžké. Nejen že jsem neuměla pořádně žádný cizí jazyk, ale taky jsem byla v nové zemi a nevěděla jsem, jak fungují normální praktické věci, natož nějaké studium na univerzitě.
Díky dalším zahraničním studentům jsem si ovšem uvědomila, že v tom nejsem sama. A postupem času mi začalo docházet, že NIKOHO NEZAJÍMÁ, co udělám nebo řeknu. Prostě na to všichni zapoměli velmi rychle.
Když jsem řekla nějakou hloupost na lekci, tak druhý den si to nikdo nepamatoval. Proč? Protože lidé vždycky řeší jen to, co se jich týká a mnoho věcí opravdu zapomenou. Když si to uvědomíte, tak zjistíte, že to je vlastně super, protože i když uděláme nějakou chybu, tak si to za chvíli nikdo nebude pamatovat. Jen my.
Tím pádem jsem si řekla, že to je jedno, protože nikdo si nebude pamatovat, že jsem včera byla ve stresu před zkouškou. A proč bych se teda z toho stresovala, když já jsem ta jediná, koho to bude zajímat?
V návaznosti na toto uvědomění jsem dala dohromady 5 věcí, které vám pomůžou zvednout seběvedomí u zkoušky (myslím teď hlavně tu ústní zkoušku) a tím pádem zmenšíte nebo úplně eliminujete stres.
1. To, že jste ve stresu, nikoho nezajímá, a proto to nemusí zajímat ani vás
Není potřeba se stresovat týdny předem a týdny potom. Trocha stresu je zdravá, ale neměli byste na to myslet neustále. Proč? Protože to opravdu většinu lidí nezajímá a navíc na to zapomenou.
2. Naučte se nazpaměť první větu, kterou u zkoušky řeknete
Když se naučíte přesně první větu, kterou u ústní zkoušky řenete, tak uvidíte, že budete hned na první pohled vypadat sebevědomě. První dojem dělá hodně a učitelé sedící v komisi hodnotí taky podle toho, jak vystupujete. Ne všichni učitelé totož rozumí, o čem přesně mluvíte. Například děláte zkoušku z angličitny, ale v komisi sedí jen 3 angličtináři. Zbytek učitelů jen poslouchá a dělá si obrázek podle toho, jak působíte. První sebevědomí věta určitě zapůsobí a taky vás v ten moment zbaví stresu.
3. Naučte se, co řeknete, když neznáte odpověď na otázku
Buďte realističtí a přiznejte si, že se může stát, že se vás při maturitní zkoušce někdo zeptá na něco, co nevíte. To vůbec nevadí. Důležité je umět správně zareagovat. Takže připravte si jednu nebo dvě věty, které řeknete v této situaci. Pozor – neříkejte “Nevím”. Tomu slovu se určitě vyhněte. Lepší je říct něco ve smyslu “To už jsem zapoměl/a. Teď si na to nemůžu vzpomenout.”.
4. Představte si, co nejhrošího se může stát
Co by se stalo, kdybyste to všechno pokazili? Když budete ve stresu, když zčervenáte, když nebudete vědět, co říkat. Co nejhoršího se může stát? Asi to, že maturitu neuděláte. Ale teď opravdu – jaký to bude mít vliv na váš život v ten moment? Budete chvíli zklamaní, smutní nebo i naštvaní. A pak si uvědomíte, že máte další pokus. Já jsem taky byla vyhozena od důležitých zkoušek na univerzitě. Proč? Protože podle profesora jsem toho neřekla dost. A co se stalo? Po několika týdnech jsem zkoušku opakovala a povedlo se.
5. Oblečte si na sebe něco hezkého a upravte se
Náš vzhled taky pomáhá sebevědomí. Lidé, kteří vypadají dobře, to mají prostě jednodušší. Tak udělejte pro to maximum. Hezky se oblečete, holky dejte si hezký makeup a hlavně si sami sobě řekněte, že vypadáte dobře. Uvidíte, že vám to zvedne sebevědomí.
© 2022 Anna Language Teacher